AlergiepsikočkykoněČasto kladené otázkyKontakt

Diagnostika

Nové alergické testy
Další krok v diagnostice alergií

alergovet-alergie-badanie-pies

PSI

PAX Pet Alergy Xplorer

TestyTechnologieDesenzibilizace

KOČKY

next+

surowica-koty-45x32
TestyTechnologieDesenzibilizace

KONĚ

next+

TestyTechnologieDesenzibilizace

Oligoklonální technologie + blokátory CCD

vysoká důvěryhodnost sérologických alergických testů

Často kladené otázky

Podle informací z literatury nemají antihistaminika, cyklosporin, oclacitinib (Apoquel®) ani lokivetmab (Cytopoint®) vliv na výsledek vyšetření. Jejich vysazení před provedením testu tedy není nutné.

Léky na bázi steroidů mohou vést k falešným výsledkům za předpokladu, že se jedná o dlouhodobě působící injekční formu nebo pokud je dávka vysoká nebo jsou podávány dlouhodobě. V případě použití krátkodobě působících perorálních léků v dávce nepřesahující 1 mg/kg/den a ne delší než 2 měsíce, není přerušení léčby před provedením testu vyžadováno.1

 


1Olivry T, Saridomichelakis M. Evidence-based guidelines for anti-allergic drug withdrawal times before allergen-specific intradermal testing and IgE serological tests in dogs for the International Task force on Allergic Diseases of Animals (ICADA). Veterinary Dermatology 2013; 24: 225-249.

  • Věk zvířete: doporučuje se testy provádět u zvířat starších jednoho roku
  • Použití léků na bázi steroidů
  • Malé procento zvířat neprodukuje vysoké hladiny IgE. V takovém případě vyčkejte na zhoršení klinických příznaků a odeberte krev po 15 dnech. Pokud se jedná o sezónní onemocnění, test by měl být opakován v daném období.
  • Atopic-like dermatitis

Velmi citlivá zvířata se mohou časem stát alergická na další alergeny. U zvířete, které mělo negativní test na potravinové alergeny, se může vyvinout alergie později. Zhoršení příznaků po počáteční dobré reakci na desenzibilizaci může naznačovat vývoj alergie na jiný alergen.

Ne, stačí vyšetření písemně objednat. První vzorek bude uchován po dobu minimálně tří měsíců.

Je doporučeno odebírat vzorek nalačno, ale není to bezpodmínečně nutné, protože glukóza a lipidy mají na výsledek testu malý vliv.

Ano, protože v důsledku alergické reakce tělo produkuje IgE nezávisle na systému, ve kterém alergie vznikla.

Ne. Důvodem je technologie, která využívá destičky potažené alergeny, které není možno modifikovat.

Veterinář vybere nejlepší druh krmiva pro zvíře s ohledem na jeho věk, plemeno, fyziologický stav a výsledek alergologického testu. V případě, kdy je výsledek testu negativní, je doporučeno podávat dermatologickou dietu za účelem zlepšení stavu kůže.

Není to nutné. Protilátky IgE jsou stabilní až do teploty 56 °C.

Obvyklá doba doručení výsledku je 7-14 pracovních dní. Výsledek je odeslán v elektronicky ve formátu PDF.

Přítomnost hemoglobinu může interferovat s provedením testu a vést k falešně pozitivnímu výsledku. Lipidy nemají žádný vzliv na reakci s protilátkami.

K vyšetření stačí 1-1,5 ml séra.

Doporučuje se testovat zvířata starší jednoho roku. Teprve po této době je imunitní systém zcela vyzrálý. Při rozhodování, jestli otestovat zvíře mladší jednoho roku, je nutné mít na pamětu, že výsledek se může později změnit a že tento výsledek není zcela vhodný pro přípravu desenzibilizačního setu.

Laboratorní diagnostika jednoduše